Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Praga

Ze względu na miejsce zamieszkania (Wrocław) dość często pilotuję grupy do Czech. Dla mieszkańców Dolnego Śląska Praga leży bliżej niż Warszawa, jest więc częstym celem wypraw jednodniowych czy weekendowych.

Dużą wygodą dla organizatorów takich wyjazdów jest skorzystanie z usług osoby posiadającej uprawnienia pilota oraz przewodnika. Dzięki temu zapewniają swoim turystom zarówno opiekę pilota podczas całego przejazdu, jak i usługę przewodnika miejskiego w Pradze. Nie muszą się martwić o znalezienie przewodnika w Pradze (ani o to, czy znaleziony przewodnik będzie znał język polski w stopniu wystarczającym do ukazania piękna Złotej Pragi), nie muszą martwić się o pilota, który oprowadzając bez uprawnień, może mieć nieprzyjemności, nie muszą wyjaśniać turystom różnicy między pilotem i przewodnikiem, czy informować, iż ":pilot nie oprowadza po wnętrzach i muzeach".

Powyższe czynniki skłoniły mnie do ukończenia Kursu Przewodników Miejskich po Pradze (listopad 2010) oraz zdania egzaminu państwowego (styczeń 2011).

Mogę teraz zatem zaoferować kontrahentom nie tylko doświadczenie, ale również państwowe uprawnienia.

Zapraszam do skorzystania z moich usług,
a także czytania praskich wrażeń z podróży i impresji!