Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

O mnie

Od 1996 roku zajmuję się pilotażem wycieczek zagranicznych (prawie 3500 dni przepilotowanych).

Na stałe mieszkam we WROCŁAWIU, lecz większą część roku spędzam w podróży - najczęściej można mnie spotkać we WŁOSZECH, ale także w PORTUGALII, Czechach, Austrii, Francji czy w Niemczech.  

Zimę często spędzam na narciarskich  rezydenturach (choć i rezydentury letnie nie są mi obce). Lato to czas imprez  pobytowych, "wahadeł" i wycieczek objazdowych. Głównym jednak sezonem jest dla mnie wiosna i jesień - to wtedy  z turystami i pielgrzymami przemierzam drogi, dróżki i zakamarki Italii podczas wycieczek objazdowych i pielgrzymek.

Obsługuję następujące grupy / wyjazdy:
* młodzież oraz dorośli
* wyjazdy lotnicze (z roku na rok cieszące się coraz większą popularnością)
* "wahadła"
* imprezy pobytowe

ale przede wszystkim:
* GRUPY PIELGRZYMKOWE
* GRUPY OBJAZDOWE

Od ponad 12 sezonów w palecie obsługiwanych przeze mnie imprez znajdują się wyjazdy narciarskie. W 2006 roku moją wielką miłością stała się SYCYLIA. W 2009 roku natomiast nieco bardziej zaprzyjaźniłam się z SARDYNIĄ. W 2013 bardziej wnikliwie wizytowałam Toskanię. W 2013 i 2014 roku obsługiwałam kilka grup osób niepełnosprawnych. W roku 2015 gościły mnie częściej Liguria, Lombardia i Piemont. Rok 2016 ze względu na Jubileusz Miłosierdzia upłynął pod znakiem pielgrzymek do Italii, a rok 2017 upłynął pod znakiem obchodów Jubileuszu Objawień Fatimskich, więc często gościłam z grupami w Portugalii. Rok 2018 przyniósł wiele wyjazdów na południe Włoch - pielgrzymi chętniej odwiedzali San Giovanni Rotondo (z okazji setnej rocznicy otrzymania stygmatów i pięćdziesiątej rocznicy śmierci Ojca Pio), a turystów w 2019 interesowały mniej znane zakątki Apulii i Kampanii między innymi ze względu na ogłoszenie Matery Światową Stolicą Kultury. ROk 2020 zapowiada się bardzo pracowicie - setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II zachęca do odwiedzin Rzymu

Na życzenie przygotowuję i konsultuję programy wyjazdów, pomagam w rezerwacjach transferów, przewodników, Mszy Świętych.

Prowadzę działalność gospodarczą (faktury) i jestem w pełni dyspozycyjna - mogę zaoferować swoje usługi (pilot, rezydent) także poza sezonem.

Najczęściej odwiedzam z grupami  słoneczną Italię, ale miejsce zamieszkania (Wrocław) sprawia, że bywam z turystami także u naszych południowych sąsiadów, wszak mieszkańcy Dolnego Śląska bliżej mają do stolicy Czech niż do Warszawy. Po wielu latach wizyt w Pradze postanowiłam oficjalnie pełnić tam funkcje przewodnika miejskiego. W listopadzie 2010 ukończyłam kurs, a w styczniu 2011 zdałam egzamin. Mogę zatem zaoferować swoje usługi pilota na trasie i przewodnika podczas zwiedzania Złotej Pragi.

Spodziewając się natomiast w 2017 roku dużego zainteresowania Portugalią i Fatimą, przygotowałam się do obsługi nowego kierunku i faktycznie zaowocowało to licznymi wizytami w Portugalii z grupami pielgrzymów.

Na początku roku 2018 uzyskałam zezwolenie na okazjonalne wykonywanie usług przewodnika turystycznego we Włoszech. W lutym 2019 zostało ono przedłużone na cały 2019 rok.

Będzie mi miło nawiązać współpracę!

DLACZEGO JESZCZE WARTO SKORZYSTAĆ Z MOICH USŁUG?

* aby uniknąć nadprogramowych kilometrów - wiem, którędy jadę i dokąd chcę dojechać; nie muszę mieć "objeżdżonego" kierowcy z GPSem - znam trasy i parkingi, przygotowuję dojazd do hoteli

* aby uniknąć niepotrzebnych wydatków - wiem, których kosztów ponosić nie trzeba, wiem, jakie płatności (wjazdy, parkingi, przewodnicy, wstępy) są konieczne, a które tylko niepotrzebnie zawyżają koszty wyjazdu

* aby pomyślnie układała się współpraca z przewoźnikiem - znam normy czasu pracy i stosuję je - zarówno na etapie przygotowania wyjazdu (sugerując najlepsze rozwiązania), jak i w trakcie realizacji. Nie muszę obawiać się sytuacji, gdy kierowca staje na parkingu i niespodziewanie oznajmia, że teraz będzie 45 minut albo 9 godzin przerwy

* aby nie dzwonić podczas wyjazdu co chwilę do Biura - drobiazgowo ustalam przed wyjazdem przebieg całej trasy i zwiedzania oraz to, z jakimi kontrahentami współpracuję i jakich świadczeń od nich oczekiwać oraz jakich świadczeń oczekują klienci. Nie zaskakują mnie informacje "Dzień świąteczny - Muzeum nieczynne" czy "Poniedziałek - obiekt otwarty tylko po południu", "Kościół zamknięty - sjesta", czy też "Pociąg / autobus / metro nie kursuje - strajk" - nieprzewidziane sytuacje i tak mogą wystąpić, więc staram się jak najwięcej z nich wykluczyć.

Pilotażem zajmuję się zawodowo - skorzystaj z usług profesjonalisty!

Małgosia Duraj