Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2021.04.21

Auguri ROMA!!!

Obchody trwają przez kilka dni. Turyści mogą wejść za darmo do niektórych muzeów, a Gruppo Storico Romano licznymi pokazami i strojami przybliża najdawniejsze dzieje miasta. Gry, zabawy, parady, odgrywane scenki historyczne - to wszystko w dniu wolnym od pracy, bo Włosi pracujacy w stolicy swojego kraju mają wolne w dniu urodzin Rzymu.

Skoro urodziny, to oczywiście musza być kwiaty. I są! Zazwyczaj na tych kilka dni w roku słynne Schody Hiszpańskie można zobaczyć w romantycznej scenerii: kaskady azalii zdają się spływać na Plac Hiszpański. W tym roku Schody Hiszpańskie odświeżone po niedawnej konserwacji prezentują się pięknie, ale dekoracja kwiatowa - jakby skromniejsza...

Na 21 kwietnia zaplanowano też otwarcie Ogrodu Różanego na Awentynie. Róże w całej krasie będziemy mogli oglądać w maju, ale już w kwietniu zakwitną pierwsze gatunki, a podczas spaceru na pewno zażyjemy więcej spokoju...

21 kwietnia to także nieprzypadkowa data dla rzymskiego Panteonu. Właśnie w tym dniu o 12 w południe światło wpadające przez oculus (otwór w kopule będący jedynym źródłem światła dla całej budowli) pada prościutko na drzwi wejściowe. Niegdyś w takiej słonecznej oprawie wkraczał do Panteonu sam cesarz, by brać udział w uroczystościach. Dzisiaj do Panteonu może uroczyście wkroczyć każdy turysta (ale tylko do 1 maja uczynimy to bezpłatnie, bo od ponad roku władze miasta debatują nad tym, jakby tę słynną atrakcję Rzymu uczynić płatną...)