Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2020.04.21

Auguri ROMA!

Zazwyczaj obchody trwają przez kilka dni. Turyści mogą wejść za darmo do niektórych muzeów, a Gruppo Storico Romano licznymi pokazami i strojami przybliża najdawniejsze dzieje miasta. Gry, zabawy, parady, odgrywane scenki historyczne - to wszystko w dniu wolnym od pracy, bo Włosi pracujacy w stolicy swojego kraju mają wolne w dniu urodzin Rzymu. Zwykle w tym dniu otwierany jest także Ogród Różany na Awentynie. 

Skoro urodziny, to oczywiście musza być kwiaty. Zazwyczaj na tych kilka dni w roku słynne Schody Hiszpańskie można zobaczyć w romantycznej scenerii: kaskady azalii zdają się spływać na Plac Hiszpański. Dekoracja jest tak znana i tak często fotografowana, że wielu turystów odwiedzających Rzym poza tymi mniej więcej dwoma tygodniami dziwi się, widząc po prostu  kamienne schody bez kwietnej dekoracji. Są bowiem przekonani, że kwiaty na Schodach Hiszpańskich są zawsze lub po prostu tam rosną...

21 kwietnia to także nieprzypadkowa data dla rzymskiego Panteonu. Właśnie w tym dniu o 12 w południe światło wpadające przez oculus (otwór w kopule będący jedynym źródłem światła dla całej budowli) pada prościutko na drzwi wejściowe. Niegdyś w takiej słonecznej oprawie wkraczał do Panteonu sam cesarz, by brać udział w uroczystościach.

W tym roku pandemia anulowała wszystkie obchody i uroczystości, a ulice Rzymu świecą pustkami, ale może wkrótce się to zmieni i znowu będzie mozna zawitać we włoskie i rzymskie progi...

MI MANCHI ITALIA!