Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2015.10.31

Koniec EXPO 2015

Tematem przewodnim tegorocznej edycji (1 maja - 31 października) była myśl: „Wyżywienie planety, energia dla życia” i każde państwo starało się swoją ekspozycją wpisać w tę maksymę.
 
21 milionów odwiedzających (w tym 6,5 miliona obcokrajowców) codziennie między 10 a 23 zwiedzało mediolańskie tereny targowe.
 
Postulaty dotyczące wyżywienia planety, walki z głodem i dbania o Ziemię były tłem wystawy, okazją do promocji poszczególnych krajów oraz różnych koncernów. 
 
Na oficjalne statystyki i liczby trzeba jeszcze poczekać. Na razie podsumowano "szum", jaki EXPO wywołało w internecie: do internetu trafiło najwięcej zdjęć z pawilonem Chin, za najciekawszy uznano wystawiony przez Emiraty Arabskie, a za najpiękniejszy - włoski. Odwiedzający wystawę najchętniej fotografowali egzotyczne jedzenie (którego można było także spróbować, bo np. burgery z zebry czy mięso krokodyla - smakołyki z Zimbabwe UE zezwoliła wwozić tylko na czas trwania wystawy).
 
Niektóre pawilony - jak np. japoński ekspozycje miały może i ciekawą, ale zasłynęły z kilometrowych kolejek i wielogodzinnego oczekiwania...