Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2020.05.27

Festa della Repubblica

W dniach 2-3 czerwca 1946 w całych Włoszech odbyły się referenda. Włosi zagłosowali za republiką, co było końcem monarchii i rządów rodziny Sabaudzkiej.

Ówczesny król - Umberto II wyjechał do Portugalii, a rodzina królewska (a konkretnie męscy potomkowie) przez kilkadziesiąt lat nie mogli pojawić się na włoskiej ziemi.

Włosi do dzisiaj się spierają o wynik referendum - ogólnie północ opowiedziała się za republiką, a południe za monarchią, ale często podnoszą się głosy, że komuniści sfałszowali wybory...

Ostatnio podczas spacerów po Chianciano Vecchia (rzadko odwiedzana starówka popularnego toskańskiego uzdrowiska) natrafiłam na tablicę pamiątkową podającą szczegółowy wynik referendum - ilu mieszkanców i jak głosowało. A dane te pokazano na tle danych dla całego kraju: 12.718.641 zwolenników republiki i 10.718.502 zwolenników króla.

Oficjalne wyniki referendum podano 18 czerwca i w tym właśnie dniu proklamowano Republikę Włoską, ale dopiero w 1948 roku przyjęto, że Festa della Repubblica wypadać będzie w rocznicę referendum (początkowo święto miało być obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca).

Tradycyjnie w Rzymie 2 czerwca odbywa się uroczysta parada. Zapoczatkowuje ją wizyta prezydenta przy Grobie Nieznanego Żołnierza (Ołtarz Ojczyzny przy Placu Weneckim) i złożenie wieńca laurowego (wł. corona d'alloro). Następnie odbywa się parada na ulicy Cesarskich Forów (Fori Imperiali) - wojsko, policja, strażacy, Czerwony Krzyż - wszyscy uroczyście przmaszerowują w stronę Koloseum przed pełnymi trybunami. Rok 2020 i koronawirus niestety pokrzyżował plany organizatorom.