Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2015.05.09

Giro d'Italia 2015

Od 9 do 31 maja po raz 98. kolarze będą pokonywać drogi i dróżki Italii. Tym razem zaczynają w Ligurii, blisko granicy francuskiej. Po 21 etapach i po ponad 3480 przejechanych kilometrach dotrą do Mediolanu.

Na starcie wyścigu stanęły 22 drużyny, w każdej po 9 zawodników z 36 krajów (198 zawodników). Najliczniejsza jest oczywiście ekipa włoska (59 kolarzy). Zdecydowanie mniej zawodników mają inne kraje (Francja - 15, Holandia - 12, Belgia - 12, Hiszpania - 11, Australia - 11). Polaków w Giro startuje 7.

Ciekawa jest numeracja: zawodnicy mają numery od 1 do 219, a dokładnie 1-9 w pierwszej drużynie, 11-19 w drugiej, 21-29 w trzeciej itd. Wyjątkiem jest drużyna jedenasta z numerami 100-107 i 109. Organizatorzy nie używają numeru 108 od czasu, gdy w 2011 zmarł tragicznie (z powodu obrażeń doznanych podczas wypadku na trasie Giro) kolarz jadący z numerem 108 (Wouter Weylandt).

Trasa zaczyna sięw San Lorenzo al Mare - na wybrzeżu Ligurii pod granicą francuską. Wiedzie przez liguryjskie (m. in. w pobliżu Cinque Terre) i toskańskie wybrzeże. W Toskanii kolarze odwiedzą też tereny pagórkowate (okolice Abetone i Montecattini Terme), by następnie jechać dalej na południe przez Grosseto w stronę pagórków Lacjum (Fiuggi) i Kampanii (Benevento). Kolejne etapy zawiodą uczestników na wybrzeże Adriatyku w Abruzji, Marche i Emilii-Romanii (od Civitanova do Forli'), a później przez wybrzeże Veneto (Jesolo) w Alpy. Kolarze "odwiedzą" Madonnę di Campiglio, Pinzolo, Apricę, blisko granicy Szwajcarii: Tirano i Lugano aż po Cervinię oraz Sestriere na granicy Francji. Turyn i Mediolan będą ostatnimi miastami na trasie tegorocznego Giro d'Italia.

Długość odcinków waha się od 17 km (pierwszy etap z San Lorenzo al Mare do Rapallo) do 263 km (z Grosseto do Fiuggi).