Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2015.04.16

Całun Turyński wystawiony

Santa Sindone, czyli Święty Całun Turyński to płótno, które ma wymiary ponad 4 metry na ponad metr. Jest zatem wąskie i długie i, jak podaje tradycja, właśnie w to płótno zostało zawinięte Ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża.
 
Na jednej części położono Zmarłego, drugim fragmentem płótna go przykryto. Na Całunie odcisnął się wizerunek całej postaci: przód i tył, ze śladami męki oraz ran odniesionych podczas Drogi Krzyżowej.
 
Nie potrafimy dokładnie wyjaśnić, jaką drogę przebył Całun zanim dotarł do Turynu. Wiemy jednak, że rany, jakie odniósł Człowiek z Całunu są tożsame z ranami Chrystusa. Naukowcy ciągle badają Płótno i stawiają nowe hipotezy, ale dla wielu chrześcijan jest to widzialny dowód nie tylko męki, ale też wielkiej ofiary Chrystusa. Kościół nie wypowiada się na temat autentyczności Płótna.
 
Jan Paweł II (który pielgrzymował do Płótna w maju 1998 roku) powiedział: "Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia".
 
Wystawienie Całunu wiąże się z uroczystymi obchodami 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko.
 
W tych szczególnych dniach Turyn odwiedzi także papież Franciszek (21-22 czerwca).
 
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwać  ponad 500 policjantów, a pomoc będzie nieść 4500 wolontariuszy. Ze względów bezpieczeństwa trzeba spodziewać się kontroli zarówno w okolicach katedry, jak i na przykład na lotnisku (nie wolno wnosić ostrych narzędzi, szklanych butelek, puszek z napojami). Nawiedzenie Całunu jest bezpłatne, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji internetowej (celem usprawnienia przepływu pielgrzymów).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Logo tegorocznego wystawienia Całunu zawiera kilka elementów:
* "Sindone 2015" - Całun 2015, czyli nazwa i data wydarzenia
* prawa strona to wizerunek Twarzy - takiej, jaką rozpoznajemy na Całunie (tłem jest delikatna faktura, taka jak faktura Całunu)
* "l'Amore piu' grande" - zawołanie, które jest myślą przewodnią tegorocznego wystawienia Całunu. Są to słowa z Ewangelii św. Jana: „Większa miłość”, które mają podkreślać różne aspekty miłości - miłość człowieka, ale i miłość Boga (której wyrazem jest dar śmierci na krzyżu i Zmartwychwstania.