Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2015.04.18

Ewa Kopacz w Bolonii

W kwietniowych dniach 1945 roku Bolonię wyzwalał 2. Korpus Polski Generała Andersa. Z tej okazji na polskim cmentarzu San Lazzaro di Savena, gdzie spoczywa ponad 1400 żołnierzy, odbedą się uroczystości oraz Msza Święta. To w tych uroczystościach weźmie udział premier Ewa Kopacz, która następnego dnia odwiedzi także Imolę - w mieście tym znajduje się tablica upamiętniająca wkroczenie żołnierzy 2. Korpusu do miasta.

Wszyscy kojarzymy polski cmentarz na Monte Cassino, ale szlak bojowy Armii Andersa znaczą też inne cmentarze. Polacy spoczywaja między innymi na niewielkim cmentarzu w okolicach Bari (Casamassima), ale mamy na ziemi włoskiej jeszcze 3 duże cmentarze wojenne. Pierwszy (chronologicznie) - na Monte Cassino - to miejsce spoczynku żołnierzy, którzy polegli w ciągu trwającej 5 miesięcy bitwy o Monte Cassino. Dla Polaków ta bitwa trwała właściwie 6 dni, bo to dzięki polskim żołnierzom po kilku dniach morderczej walki nad ruinami klasztoru załopotowała biało-czerwona flaga. Przyglądając się mogiłom na Monte Cassino, widzimy, że daty śmierci to głównie tych kilka majowych dni poprzedzających 18 maja 1944 roku.

Po przełamaniu Linii Gustawa Polacy walczyli na Linii Gotów. Monte Cassino otworzyło drogę na Rzym, ale Niemcy wycofali się tylko nieco dalej na północ i znowu drogę aliantom zagrodziła linia w poprzek Półwyspu Apenińskiego - Linia Gotów. Polacy dali się poznać w walkach o Ankonę, a ponieważ wielką czcią otaczali Matkę Bożą czczoną w pobliskim Loreto, to właśnie na zboczach loretańskiego wzgórza powstał drugi polski cmentarz (spoczywają tam żołnierze polegli głównie w lipcu 1944 roku - łącznie 1112 osób). Warto też wspomnieć, że podczas swojego pobytu w Loreto, Polacy ocalili Bazylikę kryjącą w swoim wnętrzu Domek Loretański: gdy na kopułę kościoła spadły bomby, żołnierze od razu rzucili się na ratunek.

Kolejne walki rozgorzały w okolicach Bolonii. Cmentarz w San Lazzaro - dzielnicy Bolonii to miejsce spoczynku największej liczby żołnierzy - spoczywają tu 1432 osoby - żołnierze polegli i na Linii Gotów, i w Apeninie Emiliańskim, i w walkach o wyzwolenie Bolonii oraz kilkunastu zmarłych już po wojnie.