Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2020.03.18

FESTA DEL PAPà

19 marca we Włoszech obchodzi się Dzień Ojca. Data ta to także dzień Świętego Józefa - opiekuna Jezusa, uważanego za patrona wszystkich ojców.

Ponieważ święty Józef był mężem Marii i ziemskim ojcem Jezusa, w dniu 19 marca swoje święto obchodzą wszyscy ojcowie.

Według  włoskiej tradycji Festa del Papà nie może sie obejść bez specjalnych słodyczy. Należą do nich: zeppole di San Giuseppe oraz bignè di San Giuseppe. Zeppole to rodzaj pączków, ale w tym szczególnym dniu nie wystarczy, że zostaną posypane cukrem. Najpierw należy je napełnić kremem, a potem przybrać wisienką i dopiero wtedy staną się typowym przysmakiem na 19 marca. Bignè natomiast to radzaj ptysiów wypełnionych masą budyniową okreslaną przez Włochów mianem crema pasticcera. Postać św. Józefa szczególną czcią otaczana była w Rzymie i to tam cech cieśli (św. Józef był cieślą) organizował festyn dla mieszkańców ze słodkim poczęstunkiem. Czasem nawet San Giuseppe Falegname bywał nazywany San Giuseppe fritellaro.