Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2019.09.11

Piątek trzynastego czy siedemnastego...

W tym roku wrzesień oraz grudzień mają ten feralny dzień - 13 wypada akurat w piątek. Nawet nieprzesądni, zerkając w tym dniu w kalendarz poczują się nieswojo, a przesądni - pewnie nawet nie będą chcieli opuścić domowych pieleszy. I na dodatek w każdym roku przynajmniej jeden piątek wypada trzynastego.

Ale skąd się to wszystko wzięło? I dlaczego wiele nacji upatruje pecha w trzynastce, a naród uchodzący za wyjątkowo przesądny - Włosi - wybrali akurat siedemnastkę?

Złej mocy piątku trzynastego upatruje się w zestawieniu dwóch informacji: piątek jako dzień ukrzyżowania Chrystusa oraz 13 jako liczba osób zasiadających do Ostatniej Wieczerzy. Inni podają, ze o feralności tego dnia zaczęto mówić od 13 października 1307, gdy pojmano Templariuszy.

Natomiast zła sława 17 wiąże się z łacińskim sposobem zapisu cyfr, gdzie 17 to XVII, a anagram XVII to VIXI. VIXI zaś po łacinie oznacza "żyłem" (włoskie "io vissi"). "Żyłem" w czasie przeszłym może byc traktowane jako - kiedyś żyłem, teraz jestem martwy i stąd liczne przesądy i uprzedzenia.

Włosi najczęściej zajmują stanowisko "wcale w to nie wierzę, ale na wszelki wypadek...". Na Półwyspie Apenińskim mnóstwo jest różnych przesądów. Do stołu lepiej nie siadać w trzynaście osób. Nie są zbyt lubiane czarne koty. Źle kojarzą się wszelkie skrzyżowane przedmioty - czy to kieliszki skrzyżowane w toaście, czy położone "na krzyż" sztućce, czy krzywo ustawione buty.

Jest jednak wiele sposobów na odczynienie uroków: najpopularniejszy symbol (uważany za "portafortuna" - talizman) to róg obfitości (przypominający kształtem czerwoną papryczkę), a inny sposób to skierowanie w dół dłoni z wyciągniętym palcem małym i wskazującym (byle nie do góry, bo bardzo obrazimy włoskiego rozmówcę, dając mu do zrozumienia, że jest ... "cornuto", czyli rogaczem). Szczęście zapewniają międzynarodowe: czterolistna koniczyna, podkowa czy biedronka.

Zatem rok 2019 przynosi pechowe piątki trzynastego we wrześniu i grudniu, a Włosi zadrżą w maju - w piątek siedemnastago.