Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2019.01.22

Prova della cipolla

Będąc na wschodnich krańcach Lombardii w Ponte di Legno pośród stoków narciarskich, dowiedziałam się, że dzień 24 stycznia (a w okolicach Brescii - 25 stycznia), to dzień, gdy prognozuje się pogodę na cały rok.

Do eksperymentu meteorologicznego potrzeba niewiele: jedna-dwie cebule i gruba sól. "Badanie" przeprowadza się 24 stycznia wieczorem, a na wyniki trzeba poczekać do rana. Zadaniem wróżbity-meteorologa jest, zdjąwszy brązowe łuski, podzielić cebulę na cząstki (czyli takie "łódeczki"). Potrzebujemy 12 takich liści (więc czasem może być przydatna druga cebula), które układamy obok siebie i do środka każdego wsypujemy trochę grubej soli. Na tym rola eksperymentatora się kończy. Do obserwacji należy przystąpić następnego dnia rano.

Liści było 12, więc łatwo się można domyślic, że każdy reprezentował jeden miesiąc. Wsypana do każdego sól mogła albo pozostać sucha, co zwiastuje miesiąc suchy, bezdeszczowy, słoneczny, albo też mogła rozpuścić się w cebulowym soku, co jest zwiastunem miesiąca nader deszczowego.

Zatem jaką pogodę przyniesie rozpoczęty niedawno 2018?