Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2014.01.06

E' arrivata la Befana

Dziś 6. stycznia. W Polsce ten dzień znany jest jako święto Trzech Króli, podczas gdy we Włoszech Epifania to dzień, gdy przybywa Befana.

Jest pewien związek między Befaną i trzema Królami, gdyż dawna legenda opowiada o 4 postaciach, które postanowiły oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku: było to 3 magów i wróżka Befana. Gdy wyruszyli, drogę wskazała im gwiazda, ale za wskazaniem gwiazdy betlejemskiej powędrowali tylko 3 magowie, podczas gdy wróżka poszła na skróty. I tak: trzech magów dotarło na miejsce, oddając Dzieciątku pokłon i dary, a Befana zgubiła drogę i do dzisiaj błąka się po świecie. 6 stycznia Befana obdarowuje wszystkie dzieci, w nadziei, że któreś z nich jest tym właściwym Dzieciątkiem...

W Polsce pamięta się o Trzech Królach, którzy do Betlejem dotarli, we Włoszech popularniejsza jest pechowa wróżka, która zgubiła drogę.

W miarę upływu czasu z wróżki zrobiła się złośliwa czarownica. Jej atrybuty to zakrzywiony nos, miotła, podarte łachmany. No i ważna cecha charakteru - złośliwość. Objawia się tym, że grzeczne dzieciaki otrzymują słodycze i upominki, ale ci, którzy aniołkami nie są, dostaną tylko węgiel.

W tym roku Befanę oglądałam w Aprice.

Nadjechała ozdobionym balonikami wozem ,który natychmiast obstąpiła chmara dzieciaków, więc samą bohaterkę trudno było dojrzeć, ale w końcu ukazała się w całej krasie: obowiązkowa miotła, kolorowy strój, no i oczywiście to, co dla dzieciaków najważniejsze: kosz z cukierkami. Włoskie dzieciaki z właściwą sobie żywiołowością nie czekały cierpliwie aż Befana rozda łakocie, tylko samoobsługowo ograbiły koszyk w ciągu 2 minut.