Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2020.07.02

24. urodziny

2 lipca 1996 po raz pierwszy wzięłam do ręki mikrofon. I nie był to już żaden staż czy wycieczka szkoleniowa na kursie pilotów tylko pierwszy prawdziwy pilotaż.

Na początek - coś prostszego i krótkiego - przewóz turystów na włoskie wybrzeże Adriatyku, ale trzeba się przemóc - przemówić do mikrofonu, przedstawić się, stanąć twarzą w twarz z całą grupą, opowiedzieć coś o trasie (zastanawiając się czy przypadkiem grupa nie jest złożona z samych li tylko geografów i historyków...).

Potem wyjazdy dłuższe, coraz bardziej skomplikowane, coraz bardziej wymagające. No i proszę: 24 lata!

A w tym czasie: prawie 3500 dni przepilotowanych (szczególnie intensywnie od 2005 roku - 200 - 230 dni rocznie), ponad 400 grup turystów, 17 wyjazdów na rezydenturę (zimą Alpy, latem wybrzeże Adriatyku oraz Sycylia).

Wszystkim Kontrahentom dziękuję za zaufanie i powierzanie swoich turystów, a Turystom dziękuję za wszystkie wrażenia, uwagi, informacje i wspólne podróżowanie!

Ale czas na tort - chyba dopiero po sezonie...