Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2014.02.02

Karnawał w Wenecji

Po raz kolejny magiczne miasto na wodzie przygotowuje obchody karnawałowe. I, jak to zwykle w Wenecji bywa, karnawałem nie jest nazywany cały okres od Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej (w tym roku 05 marca), a jedynie kilkanaście dni poprzedzających Popielec.

Tegoroczny karnawał potrwa do 15 lutego do 4 marca.

Jednym z kulminacyjnych punktów jest co roku Lot Anioła. Wydarzenia to nawiązuje do dawnej tradycji wręczania darów doży. W 2014 odbędzie się on w niedzielę, 23 lutego - o 12 w południe zwyciężczyni zeszłorocznego konkursu podczas Festa delle Marie w 2013 "sfrunie" z wysokości dzwonnicy Bazyliki świętego Marka w Kierunku Pałacu Dożów. Zwycięską "Marią" z 2013 roku jest Julia Nasi wybrana w zeszłym roku spośród 12 wenecjanek (każdego roku podczas karnawału odbywa się Festa delle Marie, kiedy to spośród 12 kandydatek wybiera się najpiękniejszą. Nagrodą dla zwyciężczyni jest między innym uczestnictwo w Locie Anioła w kolejnej edycji karnawału).

Jedną z najbardziej oczekiwanych atrakcji jest też Concorso della Maschera Piu' Bella, czyli konkurs na najpiękniejszą maskę, przebranie, fryzurę/perukę. Od 22 lutego do 4 marca dwa razy dziennie przebierańcy będą paradowali od Placu świętego Marka do Gran Teatro oceniani przez publiczność.

Ponadto czeka jeszcze wiele innych atrakcji - Wenecja zaprasza!