Małgorzata Duraj - pilot wycieczek - Włochy

"Każda podróż zaczyna się od stanu, który można by określić jako zachłyśnięcie się przestrzenią."

Olga Tokarczuk

ZAGADKA
"Co to za dziwne mieszkanie: nie ma w nim drzwi, ale zamyka się na klucz. Nie ma w nim okna, ale jest widok na cały świat. I żeby było przytulnie, powinno się w nim znaleźć coś na grzbiet, coś na ząb, coś do paznokci, coś do czytania, coś na jutro i jeszcze coś.
A właściciel musi pozostać na zewnątrz."

Premysl Rut "Lunatyczny przewodnik po Pradze"
(rozwiązanie: walizka)

"Filiżanka kawy na placu San Marco smakuje najlepiej z domieszką Bizancjum."

"Było to w czasach, kiedy do brzegów Wenecji przybiła arka Noego. Ale jak mówi Księga, Bóg nie pozwolił mu wylądować w Edenie, więc Noe popłynął dalej."

"Tym z wypchanymi portfelami trudniej przeciskać się w ciasnych uliczkach."

"Zobaczyć Neapol i umrzeć. A potem jedzie się do Wenecji, aby zmartwychwstać."

cytaty z "Maski Wenecji" (M. Kozłowski)

Opinia o rzymskich kelnerach: "Mam wrażenie, że ci faceci uważają się przede wszystkim za rzymian, potem za Włochów, a na końcu za Europejczyków. Luca poprawił mnie: NIE. Po pierwsze są rzymianami, po drugie są rzymianami i po trzecie są rzymianami. A każdy na dodatek jest cesarzem".

Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj"

"Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe,
Widzieć szeroki Dunaj, widzieć Alpy krzywe
Albo gdzieś wpośrzód morza sławne miasto leży,
Albo gdzie pod dawny mur bystry Tyber bieży.
Dojedź i Partenopy, a ujźrzysz te lasy,
Gdzie złotej rózgi szukał Eneasz przed czasy.
Tamże i piekło będzie, i ogromna skała,
Z której wieszcza Sybilla odpowiedź dawała."

Jan Kochanowski, fraszka "Do Piotra Kłoczkowskiego"

"Jeśli ktoś zastanowi się nad ilością wody dostarczanej do Rzymu dla celów publicznych, do łaźni, zbiorników, kanałów, domów, ogrodów i willi, i rozważy odległość, jaką pokonuje ona po wysokich łukach akweduktów, przez przebite góry, ponad dolinami... przyzna, że na całym świecie nie istniało nigdy nic cudowniejszego."

Pliniusz Starszy

Aktualności

2011.01.02

150. urodziny!

Jak się zmieniła nasza Jubilatka?
1. Populacja - w 1861 roku Włochy miały 22.176.000 mieszkańców, których 70% stanowili rolnicy, a 18% robotnicy. W 2011 roku Italia ma 60.600.000 obywateli, w tym ponad 4,2 miliona obcokrajowców.

2. Dieta - przeciętny mieszkaniec Italii w 1861 jadał dziennie 86g białka, a organizmowi dostarczał codziennie 2522 kalorii. Dzisiejszy Włoch zjada 109g białka, a w jego codziennej diecie jest 3420 kalorii.

3. Wzrost - w ciągu minionych 150 lat Włosi "urośli" ze 162 do 174cm (przeciętny wzrost mężczyzn w 1871 i 2001).

4. Umiejętności czytania i pisania - na tym polu (jak i w wielu innych krajach europejskich) Włosi bardzo się zmienili - w 1871 roku 31,2 % populacji posiadało umiejętność czytania i pisania, dzisiaj Włochy zamieszkuje 0,4% analfabetów.

5. Średnia długość życia - i ta dana zmieniła się diametralnie (dane 1871 i 2001) - z przeciętnego wieku 33,1 (w 1871) wzrosła do 79,8 (2001). Dla dawnych Włochów największym zagrożeniem były choroby zakaźne (powodowały 35% zgonów) oraz grypa i zapalenie płuc (21% zgonów). Dzisiejszych Włochów dotknęły choroby cywilizacyjne - umierają z powodu chorób serca (34%).